Bel çevreniz 1 metreyi geçiyorsa dikkat
, , , SAGLIK,

Bel çevreniz 1 metreyi geçiyorsa dikkat

Dahiliye Uzmanı Dr . Murat Yalçın , kalp krizi , felç gibi bir çok kalıcı rahatsızlığa sebep olan şeker hastalığında riskin ölçülmesi için yalın bir test önererek , Erkeklerde bel çevresi 94 santimetre , kadınlarda ise 80 santimetreyi geçiyorsa şeker hastalığı açısından risk oluşmaktadır . Mezureyi alıp ölçüm yapın uyarısında bulundu .
Dahiliye Uzmanı Dr . Murat Yalçın , çağın hastalığı şeker hastalığının görülme oranının her geçen gün arttığını söyledi . Hareketsiz yaşamın şeker hastalığını ve buna paralel olarak obeziteyi de arttırdığını belirten Dr . Yalçın , Türkiye’de şeker hastalığının 2010 yılında görülme oranının 13 .6 iken , şu an bu oranın yüzde 16’lara yükseldiğini anlatım etti . Hastalığın en büyük zararının damarlarda ortaya çıktığına dikkat çeken Batı Anadolu Central Hospital Hastanesi’nde memur Dr . Yalçın , “Yüksek şeker vücudumuzun en duyarlı bölgelerine en çok zararı veriyor . Erkeklerde bel çevresi 94 santimetre , kadınlarda ise 80 santimetreyi geçiyorsa şeker hastalığı açısından tehlike oluşmaktadır . Mezureyi alıp standardize yapın . Dünyada sonradan olan körlüğün en sık sebebi şeker hastalığıdır . Ülkemizde sonradan olan böbrek yetmezliğinin en büyük sebebi de şeker hastalığıdır . Yine yüksek şekere bağlı kalbe giden damarlardaki hasar nedeniyle kalp krizi , beyne giden damarlardaki hasara bağlı ise felçler oluşabiliyor . Çok ağırbaşlı komplikasyonları olan bu sayrılık , damar yapısına bozarak bunlara neden oluyor . Kanımızdaki şeker normalden yüksek seyrederse damarlara toksik etki gösteriyor” dedi .
Kanda şeker seviyesinin ne dek yüksek seyrederse hastalığın zararlarının görülmesinin de o dek hızlandığını dile getiren Dr . Yalçın , Şeker hastalığının tedavisi ile dahiliye ve endokrin uzmanları daha yoğun olarak ilgileniyor . Tüm doktorlar hastaları kronik hastalıklardan korumak için uğraşıyor . Ama bu çaba yeterli değil . Bu çabanın içerisine hasta ve hasta yakınları da girmelidir . Tedavi sadece ilaç kullanmakla bitmiyor . Yeme-içme alışkanlıkları çok önemli . Hastanın eşi yemeği şeker hastasına göre hazırlayacak , sofra da ona göre kurulacak . Hasta doktor tavsiyelerine ve diyetine uyarsa uzun ve sağlıklı bir yaşam sürecektir . Şeker hastalarına tuzlu ve yağlı yeme , doğrudan şeker tüketme , egzersiz yap , yürüyüş yap diyoruz . Kırmızı eti sınırlı tüket diyoruz . Tüm bu uyarılar aslında sağlıklı beslenmemizi sağlıyor . Şeker hastalarının diyet önerileri aslında sağlıklı beslenme önerileridir . Obezitenin en önemli faktörlerinden biri aşırı şeker tüketimidir şeklinde konuştu . Murat Yalçın , 45 yaşı üzerindeki kilolu kişiler , karın bölgesi yağlanması olanlar , anne ve babada şeker hastalığı olanlar , hipertansiyonu olan kişilerinde şeker hastası olma ihtimalinin riskini taşıdığını sözlerine ekledi .
30.03.2017 11:06:49

Şehrini Seç