Prostat tedavisinde ’altın standart’
, , , SAGLIK,

Prostat tedavisinde ’altın standart’

Son 10 yılda bütün Avrupa ülkeleri ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan HOLEP yöntemi prostat tedavisinde ’altın standart’ kabul ediliyor .
Medical Park İzmir Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç . Dr . Murat Arslan , prostat büyümesi tedavisinde kullanılan HOLEP’in başarılı sonuçlar verdiğini belirterek , “HOLEP ameliyatı , hastanın idrar yaptığı kanaldan hiçbir kesi yapmadan girilerek , Holmium Lazerle kapalı olarak yapılır ve büyüyen prostat kapsülünden ayrılarak çıkarıldığı için hastada hiç prostat dokusu kalmaz . Yöntem , prostat tedavisinde yeni altın standart olarak üroloji kitap ve kılavuzlarında yerini aldı” dedi .

Kanama yok
Yöntemle alakadar marifet veren Üroloji Uzmanı Doç . Dr . Murat Arslan , “Aynen açık ameliyatta olduğu gibi prostatın tamamı çıkarılır . Büyümüş olan prostat dokusu , normal idrar yolundan girilerek prostat kapsülünden ayrılır , lazer kullanıldığı için kanama olmaz . Holmium Lazerin doku derinliğinin çok az olmasından dolayı prostat kapsülünün dışındaki erkeklikle alakadar sinirler üzerinde hiçbir zararlı tesiri yoktur . İdrar kesesine atılan prostat dokusu ’morsellatör’ denilen hususi bir aletle parçalanır idrar kanalından emilerek çıkartılır . Parçalanmış şekilde çıkarılan bu prostat dokusu tahlile gönderilerek prostat kanseri olup olmadığı da araştırılır” şeklinde konuştu .

300 grama dek büyüyor
Doç . Dr . Murat Arslan normal bir prostatın ağırlığının 18-20 gram civarında olduğunu belirterek şöyle devam etti:
Büyümüş bir prostatta bu ağırlık 200 hatta bazen 300 grama kadar varabilir . 40 yaşını aşmış erkeklerde vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak prostat bezi büyüme başlar . 60 yaşın üstündeki erkeklerin yüzde 50’si , 70-80 yaşlarındaki erkeklerin yüzde 80’i , prostatın kanser olmayan büyümesi ya da tıbbi terimi ile ’Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)’ problemi yaşar .

Cerrahi girişim gerekebilir”
Prostat şikayetleri ile başvuran hastaya; PSA testi , prostatın büyüklüğünü görmek için ultrasonografi ve idrarın akış hızını görmek için üroflowmetri testi yaptıklarını kaydeden Arslan , Tetkiklerin sonucuna göre , hafif derecedeki prostat büyümesinde ilaç tedavisi önerilir ve hastanın düzenli kontrolleri yapılarak prostat takip altına alınır . İdrarın çok zayıf yapılması , mesanede boşaltılamayan idrar kalması yada hastanın şikayetlerinin çok olması halinde cerrahi teşebbüs gerekebilir” ifadelerini kullandı .

HOLEP yöntemi , başarılı sonuçlar veriyor
“Erkeklerin korkulu rüyası olan prostat büyümesinin tedavisinde geliştirilen ve büyüyen prostatı tamamen çıkaran HOLEP yöntemi başarılı sonuçlar veriyor” diyen Doç . Dr . Murat Arslan , şunları kaydetti:
“TUR , Greenlight ve plazmakinetik gibi yöntemlerde prostat dokusunun tamamen çıkarılamaması ve lazer teknolojisindeki gelişmeler sonucunda geliştirilen HOLEP ameliyatı , hastanın idrar yaptığı kanaldan girilerek , Holmium Lazerle kapalı olarak yapılır ve büyüyen prostat , kapsülünden ayrılarak çıkarıldığı için hastada hiç prostat dokusu kalmaz . Bu yöntemin kapalı olarak yapılması hastanın hemen ertesi gün evine gidebilmesi , çok rahat idrar yapması ve erkeklik üzerine zararının olmaması gibi avantajlar sağlar . Ayrıca bu yöntemin en büyük avantajlarından birinin de her büyüklükteki prostata yapılabilmesidir . 80-100 gramın üstündeki prostatlara açık prostat ameliyatı yapılırken bu yöntemle tamamen kapalı olarak 300 gramın üstündeki prostatlar da HOLEP ile çıkarılabiliyor .

Senede bir muayene uyarısı
Türkiye genelinde 3-4 merkezde ve Ege Bölgesi’nde sadece Medical Park İzmir Hastanesinde uygulanan HOLEP yöntemi sayesinde hastanın 24 saat gibi kısa bir sürede taburcu edildiğini söyleyen Üroloji Uzmanı Doç . Dr . Murat Arslan , 50 yaşın üzerinde her erkeğin senede bir kere üroloji uzmanına muayene olması ve PSA testi yaptırması gerektiğini tavsiye ederek , bu basit kan testi ile prostat kanserinin erken teşhis edilebileceğini bildirdi
29.03.2017 11:05:59

Şehrini Seç