Mehmet Sepil: “Bu stat yapılacak!”
, , , SPOR,

Mehmet Sepil: “Bu stat yapılacak!”

Göztepe’ye yapılacak olan stat için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan imar planına , askı süresinin son gününde İzmir Şehir Plancıları Odası tarafından itiraz edildi . İzmir Şehir Plancıları Odası , projede vazife alan mimarlara önce buluşma verip daha sonra ise bu randevuyu iptal edince basın toplantısı düzenleyen Göztepe Başkanı Mehmet Sepil , “İzmir’in kaderi bu . İtirazlarını geri çekmezlerse İzmir mahkemelerle uğraşarak stat yapacak . Bu zaten alıştığımız bir vaziyet . Bu olmasın diye her şeyi yaptık ama bu stat yapılacak” dedi .
Göztepe için yapılacak olan , Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi ismi verilen statla alakadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan ve askı süresinin son gününde İzmir Şehir Plancıları Odası tarafından itiraz edilen imar planıyla alakadar düzenlenen basın toplantısına telekonferansla katılan Göztepe Başkanı Mehmet Sepil’in yanı sıra , Göztepe Başkan Vekili Talat Papatya ve projenin mimarları Bünyamin Derman ile Tuğrul Büyükkök de projeyle alakadar bilgiler verdi .
Gürsel Aksel Tesisleri 1945 yılından bu yana kullandıklarını anlatım eden Göztepe Başkanı Mehmet Sepil , “Başkan olarak buraya geldiğimde yapılmak istenen stat projesine baktım ve ’Bu projeyle bu stadı yapmak doğru değil’ dedim . Yıllardır kullandığımız alana çizilen projenin aceleye geldiğini tespit ettik . Arkasından çıkan aksilikleri lehimize çevirmek istedik . Sadece imar mevzuatı değil 3 . şahıs arazileri de dahil birçok mani vardı . İzmir Büyükşehir Belediyesine ilişkin arsa vardı , Büyükşehir bu arsayı Spor Bakanlığına devretti ve bütün sorunları çözdük . Burada halkın yararına bir stat yapalım diye bu projeyi oluşturduk . Bu projeyi 1 günde yapmadık , bütün aşamalarıyla alakadar şehri bilgilendirdik . Spor Bakanlığına ve Başbakanlığa stadı açıklama ettik ve çok kısa müddet önce ihale üreci açıklandı” dedi .
İzmir Şehir Plancıları Odası’nın yaptığı itirazda , stadın 40 metre olduğu ve şehrin siluetini bozduğu ifadelerinin mekan aldığını belirten Başkan Sepil , “Bu binanın yüksek olduğunu nasıl düşünebiliyorlar . Aylardır , haftalardır bu görselleri gösteriyoruz . 24 Şubat’ta imar planı askıya çıktı . 24 Mart mesai bitiminden kısa müddet önce faks geldi ve itiraz etmişler . Tüm bunlar halkoyu önünde yapılmışsa sebep son 5 dakikada başvuru yapılıyor . Uzlaşma kültürü sebep denenmiyor” şeklinde konuştu .
İzmir’e yakışan stadı kendilerinin projelendirmek istediklerini anlatan Sepil , “Bize şans verin biz gelelim anlatalım , sonra yine yapacaksanız itirazınızı yapın . Pazartesi sabahı mimar arkadaşlarımız onlarla temasa geçti . Bize Çarşamba akşamı 19 .30’a buluşma verildi . Dün de buluşma iptal edildi . ’Şehir içi stat olmaz’ diyorlar . Bunun hangi ilmi karşılığı mevcut . Bunu diyenler UEFA ve FIFA raporlarını alıp okusun . Bu raporlarda kent içi statların özendirilmesi gerektiği söyleniyor” ifadelerini kullandı .

“Uzlaşı kültürü bu değil”
İzmir Şehir Plancıları Odası’nın Göztepe’ye verilen randevuyu emniyet gerekçesiyle iptal ettiklerini bildirmesini de yorumlayan Sepil , “Buna yanıt vermekten bile utanırım . Bir karar alıyorsunuz ve insanlar size tepkili . Bu reaksiyon tabi ki uygar bir reaksiyon olmalı . İnsanlar bu kararınızdan mesut değil . Menderes’e stat yapılıyor diyorlar , bu arazinin altyapıyla alakadar olduğunu bütün dünya biliyor . Gidin Atatürk stadında oynayın diyorlar . Böyle bir nesne mümkün miStadı olmayan takımların en ufak başarı mevcut mıBiz tacize uğradık toplantıyı iptal ediyoruz demişler . Uzlaşı kültürü bu değil” dedi .
“İzmir’in kaderi bu” diyen Sepil , “İtirazlarını geri çekmezlerse İzmir mahkemelerle uğraşarak stat yapacak . Bu zaten alıştığımız bir vaziyet . Bu olmasın diye her şeyi yaptık ama bu stat yapılacak” şeklinde konuştu .

Mimar Bünyamin Derman: “Dünyada bir ilk olacak”
Aynı zamanda Vodafone Arena’nın da mimarı olan Bünyamin Derman ise Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi projesinin kendilerine geldiğinde heyecanlandıklarını anlatım ederek , “Özellikle kentin içinde bir stat yapmak coşku verici . Kentin içerisindeki statlar 24 saat yaşamak zorunda . Müze , yeme-içme alanları , spor merkezleri ve salon sporları yapılabilecek bir stat yapmak istedik . Tüm maliyeti göze alarak çatıda yürüyüş alanı planladık . Kent 8-9 katlık , 30 metrelik bir yüksekliğe iye . Biz de stadın kotunu 28 .30 metreye çektik . Hem zeminde hem de çatıda devlet yararına hizmet eden inşaat tasarladık . Çatıda parkı olan stat itibarıyla bu dünyada bir ilk olacak . Bunun yeterince anlaşılamadığını düşünüyorum” dedi .
Stadın sadece futbol amaçlı değil içinde konser alanlarının ve toplantı salonlarının da var olduğunu aktaran Derman , “Türkiye’de hiçbir stat şuanda bu fonksiyonları içermiyor . ’Burada stat olur mu’ gibi eleştiriler mevcut . UEFA ve FIFA kentin içinde stat öneriyor . Çünkü kentin dışındaki statlar ölü yatarım oluyor . Chelsea , Malaga , Deportivo ve Liverpool statları kentin içinde ve yaşayan statlar . Spor konuları tarihte bile şehrin dışına atılmamış . Roma’nın göbeğinde bile Collesium var” şeklinde konuştu .
Stadın 28 .30 metre yüksekliğe iye olacağını , bunun da çevrede bulunan hususi kolej binasından esas alındığını dile getiren Mimar Derman , “Burada silueti etkileyecek bir vaziyet mevzubahis değil . Yaya ve toplu taşımaya yakın olduğu için de hususi araca özendirme yok . İzmir Şehir Plancıları Odası bizi dinleseydi belki de itirazını geri çekecekti . Böyle bir yapının anlaşılamadığını düşünüyoruz . Biz uzlaşmak istiyoruz . Kamu yararına yapılacak olan bir statta uzlaşı olamayacaksa hangi konuda uzlaşı olacak” dedi .

Mimar Tuğrul Büyükkök: “Son günde gelen itiraz bizi üzdü”
Projenin mimarlarından Tuğrul Büyükköken de birçok bakanlık ve devlet kurumuyla işbirliği içinde projeyi geliştirdiklerini anlatarak , “Böyle büyük ve mühim bir yatırımdan İzmir in içinde olan bütün komitelerin marifet sahibi olduğunu umuyorduk . Aksı süresinin son gününde gelen itiraz bizi üzdü . Tarafımıza ulaşılmış olsa bu konuyla alakadar bilgilendirmememizi yapardık . 40 metreye çıkmıyoruz ama çıksak bile mevzuata aykırı bir vaziyet yok” diye konuştu .
30.03.2017 13:23:32

Şehrini Seç