Kılıçdaroğlu: "Anayasa değişikliğine karşı durmak namus borcumuzdur"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , anayasa değişikliğiyle rejimin değiştirilmek istendiğini öne sürerek , Anayasa değişikliğine karşı durmak namus borcumuzdur dedi .
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Uşak’ta sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla bir araya geldi ve ardından Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen CHP Uşak’ta Üreticiye Sahip Çıkıyor çalıştayına katıldı .
Bir yerin sorununu en iyi orada yaşayanların bileceğini sav eden Kılıçdaroğlu , Uşaklı köylü rahatsız esnaf rahatsız , sanayici rahatsız , ev kadını rahatsız , sokakta yürüyen insanı rahatsız ve hepsinin kafasında şu soru var . Ne olacak bu memleketin haliNereye gidiyoruzÇiftçi ektiği ürünün karşılığını alamıyor . İnsanlar bir kentin sokaklarında caddelerinde rahat gezemiyorlar . Anneler çocuklarını güler yüzle okula gönderemiyorlar . Ben sizinle dertleşmeye geldim . Sivil toplum örgütleriyle konuştum . Şimdi sizlerle konuşmaya geldim . Sizlerle dertleşmeye geldim . Benim derdim aynı zamanda sizin derdiniz . Sizin derdiniz de benim derdim dedi .
Allahın yarattığı bu güzel coğrafyada neden huzur içinde yaşayamıyoruz sorusunu soran Kılıçdaroğlu bunun için dertleşmeye geldiğini söyledi . Uşak’ın tarihin derinliklerinden gelen bir şehir olduğunu belirten Kılıçdaroğlu , “Uşak kurtuluş savaşının mühim kilometre taşlarından birisi olan bir şehir . Geri dönüşüm sanayinde Türkiye’nin bir numarası olan bir şehir . Tarımda hayvancılıkta söz sahibi olan bir şehir . Ama burada geçerli olan sorunlar sanmayın ki sadece buraya has . Sizin yaşadığınız sorunlarla Tekirdağ’daki , Trabzon’daki , İzmir’deki vatandaşlarımızda karşı karşıya . Herkes kendisine özdeş soruyu soruyor ne olacak bu memleketin hali şeklinde konuştu .
Türkiye’yi bu hale getirenlerden kurtaracaklarını belirten Kılıçdaroğlu , bunu CHP teşkilatının yapacağını söyledi . Kılıçdaroğlu konuşması şu sözlerle sürdürdü:
Kin ve öfke beslemeden yüreğimizde insan sevgisiyle ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için çalışacağız . Bunu yaptığımız zaman güvenli olun şehitlerimize karşı , bu ülkeyi kuranlara karşı en büyük görevimizi yerine getirmiş olacağız . Kinden öfkeden uzak refah içinde , sulh içinde , her evde bereketin olduğu , işsizliğin olmadığı , yoksulluğun olmadığı , çiftçinin ektiği ürünü rahatlıkla satabildiği bir Türkiye’yi yaratmak çok mu zorBöyle bir Türkiye’yi kurmak çok mu zorDiğer ülkeler kuruyor da biz niye kuramıyoruzDiğer ülkeler refah içinde de biz sebep kavga içindeyizNeden anneler her zaman gözyaşı döküyorNedenÜzerimize düşen görevleri yerine getirmemiz gerekli .
Kılıçdaroğlu Türkiye’nin inanç , kimlik , yaşam tarzı bağlamında bölmek istendiğini ancak bütün bunlara rağmen Türkiye’nin bölünmediğini omuz omuza birlikte bunun için mücadele ettiklerini vurguladı . Kılıçdaroğlu , sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bölünmeyeceğiz . Birlikte bu ülkede huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız . 35 yıldır bir terör var . Geldiler 2002’di iktidar olduklarında bu ülkede terör yoktu . Şimdi Türkiye kan gölüne dönüştü . Bir annenin evladını askere gönderirken duyduğu acıyı acaba kim duyuyor yüreklerinde . Eline kına yakıp gencecik fidan gibi evlatlarımızı askere gönderirken onların dönmesini umutla beklemiyor muyuzHuzur içinde dönmelerin beklemiyor muyuzBir babanın evladını toprağa vermenin acısını kim bilebilirBakın bizim kültürümüzde çok önemli bir laf vardır . Deriz ki: ’ Allah kimseye evlat acısı vermesin ’ evlat acısı kadar yüreklerimizi yakan derin bir acı yoktur . Terörle mücadele , elbette yapacağız . Bu konuda ortak payda oluşturmak zorundayız . Terör kimden gelirse gelsin , amacı ne olursa olsun , hep beraber karşı çıkmak zorundayız . Terör bir insanlık suçudur . Terörün malzemesi insandır , insanı öldürür . Kandan beslenir terör . Teröre karşı çıkmak bir namus borcudur . Bir insanlık görevidir .
Gündemdeki anayasa değişikliğini bir baş belası olarak niteleyen Kılıçdaroğlu , Başkanlık sistemini getireceğiz , rejimi değiştireceğiz diyorlar . Efendim diyorlar ki 1923 yılında rejim kuruldu biz rejim değişikliği yapmıyoruz . Bal gibi rejim değişikliği yapıyorsunuz . Cumhuriyeti ve demokrasiyi kaldırarak yerine bir dikta yönetimi getirmek istiyorsunuz . Getirecek misinizBir kişi kalsak dahi mücadelesini vereceğiz . Bunun mücadelesini vermek namus borcumuzdur . Bunun altını çiziyorum . CHP Genel Başkanı ve Milletvekilleri olarak söylüyorum , hepsinin adına söylüyorum bunun mücadelesini vermek CHP’nin namus borcudur diye konuştu .
23.12.2016 18:06:25

Şehrini Seç