Blaundus Antik Kenti (Halk Dili Sülümenli Harabeler)

Blaundus Antik Kenti (Halk Dili Sülümenli Harabeler), Uşak, Uşak Merkez, Tarihi Yerler Blaundus Antik Kenti (Halk Dili Sülümenli Harabeler), Uşak, Uşak Merkez, Tarihi Yerler

Uşak’ın Ulubey İlçesine bağlı Sülümenli Köyü’ndeki Antik Blaundus Kenti; günümüze kadar gelen kalıntılardan anlaşılacağı üzere Helenistik dönemin mimarisine ait derin vadiler ile çevrili yarımada şeklinde kurulmuş  bir şehirdir. Hamilton’un 1845’li yıllarda bu şehre ait olduğundan emin olduğu yazıtları bulması ile bu şehrin adının Blaundus olduğu kanıtlanmıştır. Ancak Halk dilinde bu şehir kalıntıları daha çok Sülümenli Harabeleri olarak bilinmektedir. Şehre ait yazıtlarda;Büyük İskender’in  Anadolu seferi sonrasında Makedonya’dan gelen kafile buraya yerleştirmiştir. Ancak Büyük İskender’in ölümü sonrası Deokodoslar olarak bilinen imparatorluğun 8 generallerinin arasındaki miras çekişmesi sonrası Antigonos’un payına düşmüş ve Bergama Krallağına bağlanmıştır.M.Ö. 189 yılında ise Bergama Krallığı’ndan Roma İmparatorluğu hakimiyetine geçmiş ve en parlak dönemini yaşamıştır. M.Ö. 5 yy da Uşak ilinin Sivasli ilçesi sınırları yer alan ve aynı zaman da piskoposluk merkezi Sebate Piskoposluğuna bağlanmıştır. Günümüz de hala bu şehre ait kale, tapınak, tiyatro, stadyum ve kaya mezarlarının örnekleri mevcuttur.

1.Derece sit alanı olarak tescillenmiş olan bu Antik şehir Uşak merkeze sadece 40 km  uzaklıkta olup tüm misafirleri için kapılarını aralamıştır.

Blaundus Antik Kenti (Halk Dili Sülümenli Harabeler), Uşak, Uşak Merkez, Tarihi Yerler

SEVİL E.

SehirAlem İçerik Yöneticisi - Gezgin / ( UŞAK UŞAK MERKEZ )

Şehrini Seç