Görme engelli öğretmen Serkan Çiğdem; "En büyük engel önyargı"

Sultan Halil Yiğit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Edebiyat Öğretmeni olan doğuştan görme engelli Serkan Çiğdem Uşak’ta Başarıyı Artırma Projesi (UBAP ) kapsamında kardeş okul Kaşbelen İlkokulundaki öğrencilere farkındalık semineri verdi .
Burada konuşan Çiğdem ; Bizim en çok karşılaştığımız engel önyargı . İnsanların bakış açısı , peşin hüküm , yani bu bunu yapamaz . Engelli olan insanlara önyargı ile yaklaşılmamalı , önyargıyı kırmak atomu parçalamaktan zordur . dedi .
Serkan Çiğdem öğretmen oluncaya dek geçen süreci şu şekilde anlattı; 1982 Uşak doğumluyum ilkokulu İzmir Bornova Aşık Veysel Körler Okulu’nda okudum . Ortaokulu Besim Atalay Ortaokulu , Liseyi Uşak Lisesinde okudum . Üniversiteyi Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü 2006 yılında bitirdim , 2007 yılının nisanında öğretmen olarak atandım . Aynı zamanda mezun olmuş olduğum üniversitede Eğitim Bilimler Enstitüsünde edebiyat eğitim yöntemlerinde doktora öğrencisiyim , tez aşamasındayım . Doğuştan görme engelliyim .
Türkiye'nin her geçen gün ilerleyen muasır çağdaş medeniyetleri seviyesine hızla ilerleyen bir ülke olduğunu vurgulayan Çiçek; Engellilik artır rutin bir hastalık gibi görülmeli . Aileler de çocuklar da veya engelli vatandaşlar da olayı bu şekilde görmeli ki bu şekilde hareket etmeli . Hiçbir zaman yapamıyor umun arkasına sığınılmamalı . Her zaman kendi çabalarını göstermeli , toplum da bu dev avantajlı gruplara yardım ve destek sağlamalı diye düşünüyorum . Bizim en çok karşılaştığımız engel önyargı . İnsanların bakış açısı , peşin hüküm , yani bu bunu yapamaz . Engelli olan insanlara önyargı ile yaklaşılmamalı , önyargıyı kırmak atomu parçalamaktan zordur . Biz gelmiş olduğumuz kurumlarda yerlerde geçmişte hep kendimizi ispatlamakla zaman harcadık , ama her geçen gün bu tip olaylar aşılmakta engellilerin dışarıya çıkmasıyla topluma karışmasıyla bu tip önyargılar en aza indirgenmeye çalışılmaktadır . diye konuştu .

Okulunda şu an 4 . müdür arkadaşıyla çalıştığını ve hiçbirinden hiçbir şekilde önyargı peşin yargı görmediğini söyleyen Çiğdem; Tabi insanların birbirlerini tanıması gerekiyor . En son Ulaş bey bizim okula müdür olarak geldi . Hiçbir gün beni çağırıp da sınıfa sen nasıl giriyorsun , sınıfı nasıl buluyorsun , derse nasıl gidiyorsun , deste ne yapıyorsun , hiç böyle sorular sormadı bana , sora da bilirdi . Ama her insanın izleme kapasitesi vardır , izleyerek bunları da öğrenmiştir . Herkes ilk başta izlemeli karşısındaki insanları . Sohbet esnasında zaten bir çok şey ortaya çıkmakta . dedi .
Çiğdem öğrencilerle olan ilişkisini ve seminer hakkına şunlara değindi ; Herhangi bir sıkıntımız yok bütün öğretmenlerin yaşamış olduğu rutin sıkıntıları biz de yaşıyoruz . Bunun dışında herhangi bir sıkıntım yok . Öğrenciler daha bilinçli , özünde çok iyi çocuklar birebirde , sınıfta diğer öğretmenlere karşı yapılan yaramazlıkla bana karşı da yapılabiliyor ama bu yaramazlıkların bana karşı daha az yapıldığını düşünüyorum .
Uşak Valimiz Ahmet Okur’un himayelerinde gerçekleşen bir seminer . Uşak’ta Başarıyı Artırma Projesi (UBAP ) kapsamında kardeş okulumuz Kaşbelen Köyü İlkokulundaki öğrencilerimizin engellilerin ve engelin farkında olması açısından bir seminer vereceğiz . Bu da ne kadar erken yaşta bu tip bilinçler verilirse , biliyorsunuz ki toplumun aynası çocuktur birçok şeyin değişeceğine inanıyoruz .
24.03.2017 20:03:51

Şehrini Seç