Sigorta acenteleri kredi ve kredi kartı satmaya hazırlanıyor

Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Hüseyin Kasap , acentelerin bankalarla yapacağı ortaklığı ile kredi ve kredi kartı satışı yapacakları bir proje üzerinde çalışıldığını söyleyerek , “Bu işi olgunlaştırdıktan sonra sektörde 15 bin 700 civarında bir acentemiz mevcut . Onları taşıt kredisi , mesken kredisi ve kredi kartı satışı konusunda acentelerimiz aracı olarak kullanacağız” dedi .
Başkan Kasap , Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği tarafından gerçekleştirilen danışma toplantısına katıldı . Toplantıda sektörün iş hacmi genişlemesi ile alakadar açıklamalarda bulunan Başkan Kasap , acentelerin kredi ve kredi kartı satmaları konusundaki girişimlere değindi . Konu ile alakadar Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile görüştüklerini dile getiren Başkan Kasap , “Türkiye’de finansal mahsul satışı noktasında önünün açılmasını istedik . Bu mevzu Türkiye için entresan ve yeni bir mevzu . Ama dünyanın gelişmiş sigorta pazarlarının olduğu ülkelerde Almanya , İngiltere gibi . Özellikle de sigorta pazarının geliştiği ülkelerde sigorta acenteleri finansal ürünlerin satışına aracılık ediyor . Buda tabi çoğunlukla banka kredileri ve fonları gibi ürünler için 1 Aralık’ta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek beyle yaptığımız ziyarette sektörümüzü ve acentelerimizi anlatırken acentelere de Türkiye’de finansal mahsul satışı noktasında önünün açılmasını istedik . Şimşek , uzun yıllar İngiltere’de yaşadığı için oralardaki durumu çok iyi biliyor . Oda bürokratlarına yönerge verdi . Acentelerin önünü açın . ‘Bu işin de yolunu açalım’ dedi şeklinde konuştu .

“Bankalarla Türkiye’de görüşmeye başlayacağız”
Avrupa’da bu sistemin uygulandığını hatırlatan Kasap açıklamasına şöyle devam etti:
“Geçen haftada Avrupa Sigorta Aracıları Federasyonunun yıllık toplantıları için Dublin’e gittim . Oradaki meslektaşlarımla bu işi konuştum . Sonra da oradan dönerken Almanya’ya uğradım . Köln’de sigorta acenteleriyle bir araya geldim . Onların bu işi nasıl yaptığını yakinen inceleme fırsatım oldu . Şimdi biz hazine bürokrasisiyle görüştüğümüzde ‘proje hazırlayıp getirin bizde ona yol verelim , izin verelim’ dediler . Avrupa görüşmeleri arkasında bankalarla Türkiye’de görüşmeye başlayacağız . Onlarla da bu işi olgunlaştırdıktan sonra da sektörde 15 bin 700 civarında bir acentemiz var . Onlara taşıt kredisi , konut kredisi ve kredi kartı satışı konusunda acentelerimiz aracı olarak kullanacağız . Zaten acentelerimiz sabahtan akşama kadar müşterileriyle beraberler . Onların bu ihtiyaçtan hem haberleri oluyor . Hem konut aldığından hem de araç aldığından haberi oluyor . Acenteler onlara yol gösterecek . En uygun kredi nerededirHangi bankadadırOnun yolunu gösterecek . Bu arada kendi müşterisinin kasko , poliçelerini de yapacağı için yıllardır acente , banka çatışması da sona erecek . Acentelerde bu işten para kazanacak .”
Öte yandan Başkan Kasap , yeni sistemin sektöre yeni istihdam da kazandıracağını belirterek , “Para kazanan bir kişi bu işleri yaparken elemanların yetmediğini görecektir . Hem de bu iş için aktif elemanlar kullanılacaktır . Bunlar da istihdama da ek katkıdır” dedi
24.02.2017 16:52:03

Şehrini Seç