Türkiye ticaretinin kalbi Afyonkarahisar’da atacak

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası Ticaret Finansman (UTF) Kulübü tarafından 28-30 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek ‘Türkiye Ticaret Zirvesi’ ile ülke ticaretinin kalbi Afyonkarahisar’da atacak . AKÜ , Türkiye’de bir ilkede imza atarak iş adamları ve öğrencileri kurultay şeklindeki zirve ile bir araya getirecek ilk üniversite olacak .
28-30 Mart tarihleri arasında AKÜ Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte Türk ekonomisinin nabzı tutulacak . Kongreye Türkiye ölçeğinde sektöründe başarıyı yakalamış ve ekonomiye ağırbaşlı anlamda katkılar sağlayan bir çok iş adamı katılacak . İş adamlarının öğrenci ve akademisyenlerle bir araya geleceği zirvede , kesim temsilcileri başarının püf noktalarını anlatacak . Türkiye ticaretinin geçmişinin konuşulup geleceğinin ise değerlendirileceği toplantı 3 gün , 5 ayrımlı celse halinde yapılacak . Bu oturumların ise ‘Afyonkarahisar ve Türkiye’de Ticaret , Sektörel Ticaret , E-Ticaret , Dış Ticaret ve Kadın Girişimciler’ olacağı belirtildi .
Gerçekleştirilecek olan zirve ile alakadar İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulunan AKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı , Yrd . Doç . Dr . Fikret Yaman , faaliyet ile bir çok ayrımlı kentten iş adamının Afyonkarahisar’da ağırlanacağını ve öğrencileri ile bir araya geleceğini kaydetti . Yrd . Doç . Dr . Yaman , “Uluslararası Ticaret Finansman Kulübü , Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin en büyük öğrenci kulübü olmakla birlikte bu zamana dek sayısız faaliyet ile üniversite öğrencilerimizi buluşturuyor . Şimdide Türkiye Ticaret Zirvesi adı altında İzmir’den , Ankara’ya , İstanbul’dan , Zonguldağa dek bir çok tecim alanında ünlü iş adamı Afyon’da öğrencilerimize ile buluşacak” dedi .

“Her sektörden ayrımlı iş adamı kendi sektörlerini ve Türkiye ekonomisini değerlendirecek”
3 gün sürecek zirve ile Türkiye ticaretinin kalbinin Afyonkarahisar’da atacağını vurgulayan Yrd . Doç . Dr . Yaman , zirvede ticaretin geçmişinin ve geleceğinin konuşulacağını da anlatım ederek şunları söyledi:
“Türkiye Ticaret Zirvesi’nde sektörel olarak bir çok ayrımlı alanda , turizmden tutun yapı sektörüne dek çok sayıda sektördeki firma temsilcisi 3 gün boyunca 5 celse ile birlikte öğrencilerimize buluşacak . Her sektörden ayrımlı iş adamı kendi sektörlerini ve Türkiye ekonomisini değerlendirecek ve Türkiye’nin ticari hayatının günümüzde ve geçmişte nasıl olduğu ile alakadar farklılıkları ortaya koyacaklar . Farklı 5 oturumumuz mevcut 1 . oturumda ‘Afyon ve Türkiye Ekonomisi’ konuşulacak . Daha sonrasında ise ‘Sektörel Ticaret , E- Ticaret , Dış Ticaret ve Kadın Girişimcilerin Ticaret Hayatındaki Yeri ve Önemi’ hakkında bilgiler verilecek . 3 . gün sürecek bu etkinliğimizde öğrencilerimiz , iş adamlarımız ve akademisyenlerimizle birlikte ticaretin kalbinin Afyonkarahisar’dan atacağından eminiz .”

“Biz kuram olarak anlattıklarımızı pratik ile de buluşturalım istedik”
Yrd . Doç . Dr . Yaman , zirve sayesinde öğrencilerin teoride öğrendiklerinin pratikle buluma şansı olacağını anımsatarak , Ticaret Zirvesi 3 . Gün boyunca devam edecek ve bu Türkiye’de bir ilk olacak . AKÜ iş adamlarımızı , öğrencilerimiz ile bir kurultay şeklinde buluşturan ilk üniversite olacak . Ben takribi 5-6 senedir Ticaret Finansman Bölüm Başkan Yardımcılığını yapmaktayım . Biz kuram olarak anlattıklarımızı pratik ile de buluşturalım istedik . İş adamları ile AKÜ Ticaret Finansman Bölümü öğrencilerini buluşturmak benim hayalimdi ve yıllardır üzerinde çalıştığımız bu konuyu bu senen gerçekleştirmenin gururunu yaşayacağız” diye konuştu .

Afyonkarahisar’ın , Türk ticaretindeki yeri ve önemi
Açıklamalarında Afyonkrahisar’ın , Türk tecim tarihindeki yerinede değinen Yrd . Doç . Dr . Yaman , ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin şehir hakkında 17 . yüzyılda söylediklerini hatırlattı . Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatname’de , Afyonkarahisar’da bahsederken ‘büyük bir tecim merkezi’ ifadesine mekan verdiğini aktaran Yrd . Doç . Dr . Yaman , “Geçmişte Afyon bir tecim merkeziydi . Ünlü seyyah Evliya Çelebi , Afyon’a geldiğinde satırlarında şunlara rastlıyoruz , ‘Şehir bir tecim merkezi Kayseri’den , Bursa’dan herkes Afyon’a geliyor ve tecim yapmak amacı ile burada toplanıyor .’ O dönemde yani 17 . yüzyılda 2 bin 48 tane dükkanın olduğunu söylüyor Afyon’da . Ayrıca büyük bir tecim merkezi olduğuna aksan yapıyor satırlarında .
Türkiye Ticaret Zirvesi , Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde 28-30 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek , ticarete gönül vermiş bütün iş adamlarımız , öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi bu zirveye bekliyoruz” dedi .
25.03.2017 10:31:46

Şehrini Seç