Türkiye ticaretinin kalbi Afyonkarahisar’da atmaya başladı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Uluslararası Ticaret ve Finansman Kulübünün tarafından düzenlenen “Türkiye Ticaret Zirvesi” AKÜ Atatürk Kongre Merkezinde başladı . Üç gün sürecek olan zirvede ekonominin kalbi Afyonkarahisar’da atacak .
3 gün sürecek zirvenin açış konuşmasını yapan AKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekan Yardımcısı Öğretim Üyesi Yrd . Doç . Dr . Fikret Yaman , kaymağın , sucuğun , lokumun , mermerin , termalin , zaferin başkenti olan Afyonkarahisar’ın geçmiş yıllarda da ticaretin başkenti olduğunu anlatım etti . Tecrübe , saygınlık , cesaret , görgü , tehlike , emek , önlem olmadan tam anlamıyla tecim yapılmadığını söyleyen Yaman , “Ünlü Gezgin Evliya Çelebi Afyonkarahisar’a geldiğinde yazdığı satırlarda , ‘şehir tecim şehri olduğu için çarşı ve pazarı çok kalabalıktır , toplam 2 bin 48 dükkan vardır’ diyerek Afyonkarahisar’ın ticari potansiyeli hakkında bizlere marifet vermektedir . 3 gün boyunca İzmir’den Ankara’ya , İstanbul’dan Zonguldak’a dek birçok ilden iş dünyasının tanınmış isimleri ticaretle olan birikimlerini bizlerle paylaşacaklar . Bu zirve ile ticaretin kalbi yine Afyonkarahisar’da atmaya başlayacak . Ticaretin T’ si deneyim , İ’ si saygınlık , C’si cesaret , A’sı görgü , R’si tehlike , E’si emek , T’si ise tedbirdir” dedi .

“Ülkemizin dış tecim hacmi 2016 yılı sonunda 341 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir”
Etkinlikte konuşan AKÜ Rektörü Prof . Dr . Mustafa Solak da , ticaretin , kar elde etmenin yanında , başkalarının ihtiyaçlarını karşılayan ve malların faydasını artıran hesaplı bir etkinlik olduğunu söyledi . Solak , “Bu yönü ile tecim , mühim iş dallarından biri haline gelmiştir . Günümüzde ise tecim hacmimiz artarak büyümektedir . Türkiye'nin dış tecim hacmi 2016 yılı sonunda 341 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir . Hükümetimizce uygulanan istikrarlı politikalar ve hesaplı veriler önümüzdeki yıllara daha umutla bakmamızı sağlamaktadır” şeklinde konuştu . AKÜ hakkında bilgiler veren Solak , şunları söyledi:
“Üniversitemiz 1992 yılında kurulan 21 üniversiteden biridir . Halen bünyesinde 15 fakülte , 5 enstitü , 6 yüksekokul ve 15 uğraş yüksekokulu mekan almakta olup , bin 350 akademik ve bin yönetimsel personel ile 48 bini aşkın öğrenciye hizmet vermektedir . Üniversitemizde eğitim ve tedris için lüzum olan kütüphane , laboratuar , yemekhane gibi temel ihtiyaçların giderildiği , teknoparkında 16 firmanın çalışmalarına başladığı sağlık alanında mühim mesafeler kaydeden bir üniversite haline gelmiş olup , girişimci bir üniversite olma yolunda hızla gayretini sürdürmektedir .”

“Afyonkarahisar’da diğer illerden yüzde 50 daha fazla banka var”
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise , Afyonkarahisar’ı Evliya Çelebi’nin sözleriyle anlatarak Afyonkarahisar’ın münevver ve ruhani bir kent olduğunu söyledi . Çoban , “İnsan bu şehre girince kalbi , gözü açılır . Bağ ve bahçelerinde canına can gelir kederleri dağılır diye anlatım ediyor . Bu şehrin belediye başkanı olarak , iş adamlarımızla ve bankacılarımızla birlikteyiz . Afyonkarahisar’da birçok banka şubesi mevcut . Çevremizdeki illeri gezin merkez nüfusa banka şubelerini onaylayın Afyonkarahisar’da diğer illerden yüzde 50 daha fazla banka vardır . Burada gerçekten etkili ve dinamik tecim ve kamu yatırımları var” şeklinde konuştu .

“Bugün bir referandum sürecindeyiz”
AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya da ,Afyonkarahisar’ın tacirlerin memleketi olduğunu söyledi . Hayatın en mühim unsurlarından birisinin de tecim olduğunu anlatım eden Özkaya , “Biz hukukçular bu işi çok bilmeyiz . Sebebi ise bizde garanticiliğin baz olmasıdır . Risk üstlenememek esastır . Risk üstlenemeyip , garantici davrandığımız için de hukukçular ticarette çok fazla kazanamazlar . Onun için , gözü pek insanların olması , verdiği sözde salt suretle duran insanların olması , sözünün senet sayılan insanların olması gerekir” dedi .
Gençlere sebep güvendiklerini açıklayan Özkaya , “Bugün bir referandum sürecindeyiz . 18 yaşındaki gençlerin de , 23-24 yaşlarındaki gençlerin de ileride milletvekili olabilmelerinin önünü açıyoruz . Onların , bugünden devletin ve milletin yönetimine talip olmasını , sorunlarla ilgilenmesini önemsiyoruz . Onlara erken mesuliyet vermeyi şimdiden bir anayasal ilke haline getiriyoruz” ifadelerini kullandı .

“Geçmişte yaptığınız yanlışları yarınlarda düzeltme imkanınız var”
Ülkenin sorunlarına bu günden kafa yoran insanların yarınlarda başarılı olacağını söyleyen Özkaya , şöyle devam etti:
“Hafta sonu İzmir’deki mermer fuarındaydık . Gerçekten , Türkiye’de çok hoş firmalar varmış . Bunların mühim bir kısmının yöneticileri ikinci , üçüncü nesil çocuklar yani sizin yaşınızdaki gençler , 23-24-25 yaşındaki gençler . Onlar hem yabancı lisan biliyorlar . Hem içeride , hem dışarıda büyük deneyim edinmişler . Bu tecrübelerini de bütün dünyaya satarak istihdam ve istihsal sağlıyorlar . Benim de sizlere acizane tavsiyem bu . Devlet memuru olsanız da mutlaka büyük tacir olan insanlar olun . Riskleri üstlenin . Yarınlarda başarılı olacak kişinin bugün öğrencilik hayatı boyunca suya sabuna dokunması gerekiyor . Hiç korkmayın . Türkiye tam bir özgürlükler ülkesi . Her fikrinizi açık , net bir şekilde söyleyin . Tartışmaktan , fikrinizi anlatım etmekten , ticarete girmekten hatta batmaktan , zarar etmekten hiç korkmayın . Çünkü o da tecrübenin bir parçası . Geçmişte yaptığınız yanlışları yarınlarda düzeltme imkanınız mevcut .”
Sektör temsilcilerine , plaket takdim edilmesiyle devam eden zirveye , AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya , Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban , AKÜ Rektörü Prof . Dr . Mustafa Solak , AKÜ Rektör Yardımcısı Prof . Dr . İsa Sağbaş , İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel ile tedris elamanları ve öğrenciler katıldı .
28.03.2017 17:10:53

Şehrini Seç