Bakan Eroğlu’ndan, Kılıçdaroğlu’nun söylemlerine sert yanıt:

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof . Dr . Veysel Eroğlu , CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun anayasa değişiklik paketinde mekan alan seçilme yaşının 18’e düşürülmesiyle ’bazılarına kıyak emeklilik’ ve ’Suriyelilere 16 Nisan’dan sonra vatandaşlık verileceği’ yönündeki açıklamaları ile alakadar olarak , “İki konuda külliyen yalan , hatta kuyruklu yalan” dedi .
Bakan Veysel Eroğlu çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği memleketi Afyonkarahisar’da önce Emirdağ ilçesinde gerçekleştirilen “Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve ORKÖY Kredi Sertifikaları” dağıtım törenine katıldı . Ardından Bayat ilçesine geçen Bakan Eroğlu burada Cumhuriyet İlkokulu’nu ziyaret ederek kendisini bekleyen öğrenciler ile birlikte fidan dikti . Fidan dikimi töreni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu , Kılıçdaroğlu’nun dün Afyonkarahisar’a gerçekleştirdiği ziyaretteki söylemlerinin hatırlatılması üzerine açıklamalarda bulundu .
Kılıçdaroğlu’nun anayasa değişiklik paketinde mekan alan seçilme yaşının 18’e düşürülmesi ile ’bazılarına kıyak emeklilik’ ve ’Suriyelilere 16 Nisan’dan sonra vatandaşlık verileceği’ söylemlerine değinen Bakan Eroğlu , “İki mevzu da külliyen yalan , hatta kuyruklu yalan” dedi .
Açıklamasında önce 18 yaş konusuna değinen Bakan Eroğlu , “Biliyorsunuz seçilebilme yaşını 25 yaşa düşürmüştük . Şimdi de 18 yaşa düşürüyoruz ama sadece 18 değil , 19-20-21-22-23-24 bu yaş grubunda 7-5 milyondan fazla genç mevcut . Netice olarak bu gençler milletvekili olabilecek . Bu da çok mühim Türkiye’deki gençlerin memleket meseleleri ile ilgili olmaları açısından bunun çok mühim olduğunu söylüyorum . Kıyak emeklilik de yok , çünkü yaş meselesi mevcut belli bir yaştan önce emekli olamıyor . Bu yüzden ben Sayın Kılıçdaroğlu’na lütfen bunları doğru dürüst okusun , konuşurken de desteksiz atmasın diye bilhassa ricada bulunuyorum” dedi .

“Yalanlarla bir yere varılamaz doğruyu söylemesi lazım”
Suriyelilere vatandaşlık verilmesi konusunda da bir çalışma olmadığını anlatım eden Bakan Eroğlu şunları söyledi:
“Ayrıca Suriyelilerin 16 Nisandan sonra Türk vatandaşlığına alınacağı konusunda hiçbir nesne görüşülmedi şimdiye dek o da tamamen atmasyon bir nesne o da kuyruklu yalan . Özellikle zaten biliyorsunuz emniyetli bölge tesis ediliyor Suriye’de nitekim Suriyeli vatandaşların pek çoğu da Fırat Kalkanı Operasyonu ile güvenli , emniyetli hale getirdiğimiz bölgelere peyderpey gidecek . Dolayısıyla aslolan Suriyelileri kendi vatanlarına yerleştirmektir . Maksadımız budur , dolayısı ile söylediği iki husus da kuyruklu yalandır . Yalanlarla bir yere varılamaz doğruyu söylemesi gerekli . Doğrusu da budur .”
Bakan Eroğlu daha sonra Bayat ilçe meydanında ‘Orman Köylülerine Kullandırılan Gelir Getirici Tür ve ORKÖY Kredi Sertifikaları” dağıtım törenine katıldı .
24.03.2017 13:17:44

Şehrini Seç