Balçova

Yüzölçümü       : 29 km2
Nüfus                : 77,624
Posta Kodu     :35330
İl Alan Kodu     :0232
İl Plaka Kodu   :35

 

Balçova tarihi İzmir’in tarihi ile iç içe olup, takriben 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Balçova'nın ilk sakinleri bugünkü Narlıdere ilçesinin deniz kenarında ikamet ediyorlardı. Zamanın denizlerden gelen korsan saldırılarından kurtulmak için bugünkü Balçova’nın inşa edildiği  eski Balçova köyüne göç ederek yerleşmişlerdir.
O süreçte Ayesefit olarak kullanılan köyün adı, bölge arazisinin büyük bir kısmının balçık olması sebebiyle Balçık Havi olarak değişmiş ve daha sonra ise günümüz ismi olan Balçova adını almıştır.Değişik medeniyetlerin bulunduğu ilçede bugün Romalılardan kalma Agememnon Kaplıcaları ve Yunanlılardan kalma bir su kuyusu ve mahzeni bulunmaktadır.
 

Tarihçe

Balçova ilçesinin tarihteki yeri şehirde bulunan kaplıcaların tarihi ile aynı zamana rastlar. Bu tarih M.Ö.1200 senelerine rastlar. Dünyanın en mühim destanlarından biri olan İlyada ve Odesia’nın yazarı olan ünlü şair Homeros M.Ö. 8 asırda da İzmir’de yaşamıştır. Homeros’un İlyada Destanı’nın bir bölümünde dile getirdiği Agamemnon ve Menelaos Troia “Truva” seferini yapan Akhai ordusunun başındaki iki komutandır.
 
Askerlerin bu bölgede deva bulması ve de yaralarının iyileşmesi üzerine şifalı su kaynaklarına  tesis olarak kapalı alanlar yapılıştır. Bütün Anadoluya olduğu gibi yıllardan beri çeşitli medeniyetlerin hâkimiyeti altına girmiştir. 

Türklerin bölgeye gelmesi 1300’lü senelerde, hâkimiyet kurması ise 1400’lü senelerde olmuştur. 1910 yılına ait İzmir İli Haritası’nda Balçova Köyü olarak isimlendirilen bölgede ilk belediye 01.03.1963 senesinde kurulmuştur.  

Balçova 1980 senesinde Narlıdere merkez olarak şube konumuna gelmiş, 03.06.1992 de ise yeniden belediye durumuna getirilmiştir. Balçova tarihi İzmir’in tarihi ile iç içe olup, takriben 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Balçova'nın ilk sakinleri bugünkü Narlıdere ilçesinin deniz kenarında ikamet ediyorlardı. Zamanın denizlerden gelen korsan saldırılarından kurtulmak için bugünkü Balçova’nın inşa edildiği  eski Balçova köyüne göç ederek yerleşmişlerdir.
O süreçte Ayesefit olarak kullanılan köyün adı, bölge arazisinin büyük bir kısmının balçık olması sebebiyle Balçık Havi olarak değişmiş ve daha sonra ise günümüz ismi olan Balçova adını almıştır.Değişik medeniyetlerin bulunduğu ilçede bugün Romalılardan kalma Agememnon Kaplıcaları ve Yunanlılardan kalma bir su kuyusu ve mahzeni bulunmaktadır.

Nüfus

Son sayımlara göre; ilçenin nüfusu 31/12/2011 tarihi itibarıyla 77.941'dir. (37.306 Erkek ve 40.635 Kadın)

Coğrafi Bilgiler

İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan Balçova, Konak, Karabağlar ve Narlıdere İlçeleriyle komşudur. Yüz ölçümü 29.000 dekardır.(Yaklaşık 29 Km2)
 
Bölgede hüküm süren Akdeniz iklim şartlarına ve toprak özelliklerine bağlı olarak değişik bitki toplulukları bulunmaktadır.
 
İklim durumlarına göre oluşan ve tabii ortamda denge durumunda olan bitki toplulukları asıl Akdeniz bitki topluluklarından oluşmaktadır. (Klimakse bitki toplulukları).
 
Yine Balçova ilçesi ve çevresindeki toprak oluşumunda coğrafi- Jeomorfoloji ana özellikler ve zamana bağlı olarak fiziksel ve kimyasal özellikler, çok farklı olan değişik toprak gruplarını meydana getirmiştir. Bu gruplar, Zonal ve Azonal toprak gruplarından oluşmaktadır. Zonal topraklar “Kırmızı Akdeniz Toprakları” Akdeniz iklim şartlarının etkisi ile oluşmuş bu toprağa Teleferik Dağının yamaçlarında rastlanmaktadır. Bu toprak verimlilik yönünden orta ve kireç yönünden son derece yoksuldur. Azanol topraklar (Alüvyal topraklar) bu toprak türü, ilçenin yerleşim merkezi ile kıyı arasında dar bir şerit durumunda uzanan ovada sık görülür. Kumlu, milli ve killi görünümdedir. Yine ova yüzeyi ile güneyde yükselen dağlık kesim arasındaki eteklerde Kolüvyal topraklar gelişmiştir.
 
Çatalkaya’nın kuzey eteklerinde maki, Teke Dağının eteklerinde ise genellikle ufak boylu çalılardan oluşan garig türleri stabil duruma geçmiştir. Bölgede orman yok denecek kadar azdır.
 
İlçenin Yamaçlardan inen, düzensiz rejimli 5 adet dereden Yahya Deresi ve Sarıpınar Deresi Hacı Ahmet Deresiyle birleşerek, Molla Kuyu Deresi ve Ilıca Dereleri, en son İnciraltında denize ulaşırlar. Ilıca Deresinin Çıtak Mevkiinde kurulmuş olan Cengiz Saran Barajı ve gölü, İçme-Kullanma ve Tarımsal sulama bakımından büyük önem taşır.
 
Balçova'nın 6 Kilometreyi aşan kıyı şeridi vardır ve bu sahilde balıkçılık yapılmaktadır.

Sosyal Durum

Balçova; tamamiyle konut ağırlıklı ve planlı bir yerleşim yeridir. genellikle emeklilerin tercih ettiği İlçede çok katlı binaların yanısıra müstakil ve bahçeli villalar da bulunmaktadır. 
 
Balçova ve İzmir halkının faydalanabileceği Sosyal Tesislerin başında Termal Tesisleri, piknik ve gezi alanları olarak kullanılan Teleferik İşletmeleri ve İnciraltı Kent Ormanı gelir. Mithatpaşa Caddesi üstünde bulunan iş ve alışveriş merkezleri de Balçova'daki sosyal ve ekonomik hayatı canlandırmaktadır.
 
Balçova'da ki sosyal ve eğlence işletmeleri oldukça gelişmiş ce canlı haldedir;  33 adet içkili yerler (Rest-Müzikli),9 adet Birahane, 85 adet Kahvehane , 21 adet İnternet Cafe, 4 adet Eloktronik Oyun Yeri , 3 adet Sinema Kompleksi , 3 adet Aile Çaybehçesi , 19 adet içkili- içkisiz kafeterya , 2 adet Otel , 1 adet Lunapark , 2 adet Düğün Salonu , 5 adet Turizim Belgeli Tesis , 6 adet Çocuk Oyun Salonu, 9 adet Playstation Oyun Salunu olmak suretiyle 202 ruhsatlı yer bulunmaktadır.

Spor

Spor alanında İlçede ; Balçova Spor, Balçova Belediyesi Termal Spor, Balçova İdman Yurdu Spor ve Elit Spor olmak suretiyle 4 Amatör futbol takımı, 1 kız Basketbol Takımı ile 1 Kız Voleybol takımı faaliyet göstermiştir. 
 
Balçova bünyesinde,Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait bir adet spor salonu ile Belediyeye ait Spor Kompleksi (Futbol, Basketbol, Voleybol sahaları, Tenis Kortları, Cimnastik Salonu, Aerobik Salonu, Masa Tenisi) bulunmaktadır.

Altyapı

Balçova'da Elektrik hizmetleri, Gediz Edaş A.Ş. Narlıdere Bakım ve İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Gediz Edaş A.Ş. ve abonelere ait toplam 123 trafo bulunmaktadır.
 
Su hakkında ki hizmetleri, İZSU Narlıdere Şube Müdürlüğü yürütmektedir.
İlçedeki Telekom hizmetleri, Narlıdere Sahil Telekom Müdürlüğü ve Müdürlüğe bağlı Balçova Santral Amirliği tarafından yürütülmektedir.

Ulaşım

Balçova'nın ulaşım bağlantıları kara ve deniz yolu ile sağlanmaktadır. İlçenin ana ulaşım merkezi ve yönü, Mithatpaşa Caddesi ile onu dikine kesen Ata Caddesi ekseninde olup, onları Sakarya, Vali Hüseyin Öğütcen, Sarmaşık ve Çağdaş Caddeleri tamamlamaktadır. Mithatpaşa Caddesi bunun yanı sıra İzmir-Çeşme ulaşımının yapıldığı yol olurken aşağı yukarı 500 metre kuzeyinden geçen İzmir-Çeşme otoyolu da aynı fonksiyonu görmektedir. İlçeye deniz yolu ile ulaşım, Üçkuyular ile Bostanlı arasında çalışan arabalı Vapur ve Deniz otobüsleri ile gerçekleşmektedir. 
 
Balçova'daki mevcut Posta Müdürlüğü, İzmir Telefon Başmüdürlüğüne bağlı lokal bir müdürlüktür. PTT Müdürlüğünce posta, kargo, bankacılık, sigortacılık ve milli piyango iş ve prosedürleri yapılmaktadır. 
 
Balçova'daki telefon aboneleri, Narlıdere İlçesindeki Sahil Telekom Müdürlüğüne bağlıdır. Telekom Müdürlüğünün İlçemizdeki birimlerinde ise telefon ve öteki iletişim işleri hizmeti verilmektedir. 
 
Balçova'da yayın yapan 2 adet Özel Radyo, (Radyo 35- Demokrat Radyo) ve Demokrat Haber bulunmaktadır.
 
Balçova'da ,toplu ulaşım İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğünün araçları ile yürütülmektedir.

 

RESMİ KURUM  TELEFONLARI

Balçova Belediyesi : 0232 455 20 00
Balçova Atatürk Devlet Hastanesi : 0232 244 44 44
Balçova Emniyet Müdürlüğü : 0232 259 31 21
Balçova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü : 0 232 259 36 71
Balçova Kaymakamlık : 0232 259 24 24
Balçova Askerlik Şubesi : 0 232 457 50 50
Balçova Vergi Dairesi : 0232 278 30 45
Balçova Mal Müdürlüğü : 0232 259 0243
Balçova Zabıta  : 0232 455 20 00

Şehrini Seç