Karaburun

Yüzölçümü:447 km2 (172,6 mi2)
Nüfus:9,092
Posta Kodu:35000
İl Alan Kodu:0 232
İl Plaka Kodu:35

Karaburun, Türkiye'nin İzmir iline bağlı bir ilçe. Karaburun Yarımadası'nda bulunan ilçenin 1 beldesi ve 13 köyü vardır. İlin en küçük ilçesidir.

Karaburun ilçe merkezi Kaza, İskele, Burgaz Arkası ve Bodrum olarak 4 ana kısıma ayrılmıştır. İskele kazanın balıkçı barınağının bulunduğu yerdir. Aynı zamanda da akşamları insanların yürüyüş yaptığı kordon boyudur. Burgaz arkası daha çok yazlık evlerin olduğu kesimdir. Bodrum ise ilçenin en işlek plajının bulunduğu kısımdır.

Karaburun'da İskele'nin önünde Büyük Ada ve Burgaz Arkasına bakan Küçük Ada bulunmaktadır.

Coğrafya

İzmir merkeze uzaklığı 106 km'dir. Merkezi aynı adlı yarımadanın kuzeydoğusundadır. İç denize bakan tarafının karşı kıyısında Foça, Küçükbahçe tarafında Çeşme ilçeleri yer alır.

Ulaşım

İzmir'e bağlı Üçkuyular semtinden kalkan Karaburun midibüsleri vasıtasıyla ulaşım sağlanmaktadır. 2007 yılında başlayan Üçkuyular-Karaburun İskele seferleri 2008 yılında durdurulmuştur. 2009 yılı itibariyle Foça-Karaburun Saipaltı yazlık hafta sonu seferleri başlamıştır.

İzmir yolu üzerinde bulunan Seferihisar ilçesi üzerinden ara bağlantılarla, doğrudan Selçuk'a geçiş mümkündür.

2013 yılında iyte mordoğan arasındaki yol yeni yapılmış ulaşım 56 km e düşürülmüstür [4]. yolun karaburun merkeze ulaştırılması çalışmaları devam etmektedir .

İzmir büyükşehir belediyesi yeni aldığı katamaranlar ile karşıyaka karaburun arasında sefer duzenlemeyi planlamaktadır.

Turizm

Her ne kadar doğal zenginlikleri itibari ile tatil turizminin tüm imkânlarına sahip olsa da, turistler açısından tenha denilebilecek bir durumdadır. Bunda en büyük etmen olarak çok virajlı ve dar yollara sahip olması gösterilmektedir. Tabii ki bu girintili çıkıntılı kıyı şeridi virajlar yanında birçok irili ufaklı koyları da beraberinde getirmektedir.

Karaburun konumu itibari ile açık denize baktığı için, suyun devirdaim içinde olması nedeniyle, temiz bir denize sahiptir. Lodoslu veya poyrazlı kötü hava şartları sebebiyle dalgalı ve çalkantılı durumlar dışında, deniz çok berraktır. Dik dağlık yapısı gereği kumsaldan çok kayalık yapıya sahip olan Karaburun, su altı zenginliği açısından dikkat çekmektedir. Bu yapısı ile tüplü ve tüpsüz dalış meraklılarının ilgisini çekmektedir. Balıkçılık ile ilgilenenler için de birçok imkân sunmaktadır.

Turizm sayfiye ağırlıklı olsa da, bahar aylarında açan yüzlerce çeşit çiçekler temiz hava ve doğa meraklılarını kendine çeker. Özellikle kelebek ve çiçek fotoğrafçılığı ve trekking ile ilgilenen yerli turistlerin vazgeçilmez ziyaret noktalarından biridir Karaburun yöresi.

Turist potansiyelini daha çok yazlığı olan yerli turistler oluşturmaktadır. Yabancı turistlere fazla rastlanmamaktadır. Buna bağlı olarak yazlık eğlenceye yönelik tesisleri sınırlıdır. Özellikle İskele mevkiinde deniz kenarındaki balık restoranları ve birkaç kafe dışında fazla tesis yoktur. İskele mevkiinin kuzeybatısında yaklaşık yarım mil açığında bulunan Büyük Ada turizme açık olup, ancak tekne kiralama ile ya da yerel halkın kendi tekneleri ile sağlanabilmektedir. Adada herhangi bir turistik tesis bulunmamakta sadece kuzey ucunda çakarlı deniz feneri bulunmaktadır. Adada ayrıca küçük keçi sürüsü de bulunmaktadır. Keçilerin mevcudiyeti ve sert hava koşulları yüzünden adada ağaç yetişmemekte, sadece maki tipi bitki türleri yetişmektedir. Adanın güneyinde poyrazdan korunaklı küçük bir koyu ve plajı vardır.

İlçede üç adet turistik otel bulubmaktadır. Bunu dışında konaklama için ağırlıklı olarak butik tip pansiyonlar, pansiyonlar ve ev pansiyonculuğu kullanılmaktadır.

Yaz aylarında öğleden sonra başlayıp hava kararıncaya kadar her gün düzenli esen imbat rüzgarına sahiptir.

Ekonomi

Başlıca ticari ürünleri enginar, üzüm, nergis çiçeği, nar, narenciye, bademdir. Yöreye has olarak nitelendirilebilecek olan hurma zeytini ve kopanisti peyniri vardır.

Yörede ayrıca balıkçılık da köylüler tarafından ağ veya olta aracılığı ile yapılmaya devam etmektedir. Özellikle gezgin balık türlerinden kefalin ağ (yörece dalyan tipi denilen ve kazıklar arasına yerleştirilen yatay ağ düzeneği) ile avlanması oldukça yaygındır. Ağustos ve Eylül aylarında topan kefal avcılığı verimli geçer. Bunun yanında açık denizde kalamar, mercan, istavrit, kolyoz avcılığı da amatör olarak yapılmaktadır. Koylarda ise kıyıdan veya küçük tekneler ile amatör olarak sargoz, kupes, melanur, hani avcılığına sıkça rastlanır.

Karaburun Köyleri

Karaburun Yarımadasında kurulu Karaburun ilçesine bağlı köyler, guruplar halinde birbirine uzaktır. Karaburun ilçesi; düşük nüfus yoğunluğuna karşın, yüzölçümü olarak geniş bir alana yayılmıştır. Yaklaşık 500 km2.

İskele Yerleşimleri

Köyler, tepelerin yamaçlarına ve ağırlıklı olarak denizden kolay görünmeyen noktalara eski zamanlardaki korsan tehlikesi yüzünden kurulmuştur. Bu nedenle, genelde her köyün, denize ulaşımı mümkün kılacak birer iskelesi vardır. Bu iskelelerin bir bölümü hala kullanılmakta ve geliştirilmektedir.

İskele yerleşimlerinden bazıları giderek, köylerden daha büyük hale gelmiştir. Örneğin; Mordoğan olarak bilinen yerleşim, aslında Mordoğan İskelesi'dir ve gerçek Mordoğan Köyü, denizden 2-3 km. içeridedir. Aynı şekilde; Denizgiren yerleşimi Küçükbahçe köyünün, Kaynarpınar yerleşimi İnecik köyünün iskeleleridir.

Mordoğan beldesinde bir Yat Limanı yapılmaktadır.

İskeleler

Karaburun İskelesi - Karaburun Merkez
Mordoğan İskelesi - Mordoğan Beldesi
Kaynarpınar İskelesi - İnecik Köyü
Eşendere İskelesi - Ambarseki Köyü
Saip İskelesi - Saip Köyü
Yeniliman İskelesi - Tepeboz Köyü
Denizgiren İskelesi - Küçükbahçe Köyü

Yerleşim Olan Koylar

Bodrum Koyu - Karaburun Merkez
Kuyucak Koyu - Karaburun Merkez
Badembükü Koyu - Parlak Köyü
Hamzabükü Koyu - Sarpıncık Köyü
Yukarı Boyabağı Koyu - Kösedere Köyü
Aşağı Boyabağı Koyu - Kösedere Köyü
İçmekıyısı Koyu - Kösedere Köyü
Dereağzı Koyu - Eğlenhoca Köyü
Ardıç Koyu - Mordoğan
Körfez Koyu - Mordoğan
Manal Koyu - Mordoğan
Azmak Koyu - Mordoğan

Koylar

Çatalkaya Körfezi
Süngerci Koyu
Sıcağıbükü Koyu
Kumbükü Koyu
Akbük Koyu
Olcabük Koyu
Eğriliman Koyu
Dikencik Koyu
Karareis Koyu
Kocadere Koyu
Gerence Koyu(kyn:http://tr.wikipedia.org/wiki/Karaburun)

Karaburun Resmi Telefon Numaraları

Karaburun Belediyesi:232 731 40 01 - 232 731 30 20
Karaburun Kaymakamlığı: 0(232) 731 30 01
Karaburun Adalet Sarayı:0(232) 7312104
Karaburun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü:(0232) 731 3030
Karaburun İlçe Emniyet Müdürlüğü:(0232) 731 3013
Karaburun Askerlik Şubesi:0 232 457 50 50
Karaburun Jandarma Komutanlığı:(0232) 731 3016
Karaburun Vergi Dairesi:0 232 731 28 75
Karaburun Mal Müdürlüğü:0(232) 731 30 01

Şehrini Seç